iPhone’dan Virüsü Nasıl Temizlerim?

iPhone virüs

Nadir duyulan bir sözdür bu, iPhone virüs bulaştı. Lakin kötü amaçlı yazılımların peşimizi bırakmadığı günümüzde pek doğal karşılanmalıdır. Peki virüs bulaşan iPhone için size neler tavsiye edebiliriz?

Akıllı telefonları birçoğumuz gizli bilgilerimizi depolamak için kullanıyoruz. Çünkü bu cihazlar birçok şifreleme yöntemiyle korunuyor ve büyük firmalar tarafından üretildikleri için bu cihazlara rahatlıkla güvenebiliyoruz. Diğer cihazlardan farklı olarak Apple’ın ürettiği cihazlar da birçok özel koruma yöntemi var. Başka bir marka tarafından üretilen herhangi bir cihazdan veri transferi bile yapmanıza izin verilmiyor ve bunların tek sebebi: güvenlik.

Tüm bunlara rağmen kullanıcı deneyimini kısıtlamamak için Apple, internet üzerinden yaptığınız işlemlerde size geniş bir özgürlük alanı tanıyor. Maalesef bazı kötü niyetli insanlar size mp3 dosyaları indirirken, sörf yaparken ya da Jailbreak yapmaya çalışırken vb. sizleri gafil avlıyorlar. Bunları önlemenin ve cihazlarınızı virüslerden arındırmanın birkaç tane yolu var. Şimdi onları inceleyelim.

Antivirüs Programları

Tıpkı bilgisayarlarımızda olduğu gibi iOS cihazlarımızda da antivirüs kullanmamız gerekebiliyor. Antivirüs programları bu tip cihazlarda yavaşlamak gibi negatif etkiler oluşturabildiği için devamlı kullanıp kullanmamak size kalmış. Ancak cihazınıza virüs girdiğini düşünüyorsanız App Store aracılığıyla Avira Mobile Security ya da 360 Security Antivirus gibi bir programı kullanarak virüs taraması yapabilirsiniz. Programlar cihazınızdaki virüsleri tespit edecek ve ardından sizin onayınızla temizleyecektir. App Store’da yer aldığı için tamamen güvenilir programlar diyebiliriz.

 

Cihazınıza Format Atmak, Sıfırlamak

Eğer cihazımın içindeki dosyalardan vazgeçebilirim diyorsanız cihazınıza format atarak virüs problemine kökten çözüm getirebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için önce Ayarlar bölümüne devamında Genel sonrasındaysa Sıfırla bölümüne girip işleme onay vererek cihazınızı tamamen formatlayabilir dolayısıyla virüslerden kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir